رنگ آستری هایسنس

رنگ آستری

رنگ آستر مورد استفاده در رنگ آمیزی هر پروژه ساختمانی به دو شکل کلی انجام می شود:

  • رنگ آستر ویژه
  • استفاده از خود رنگ اصلی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  1. رنگ آستری پلاستیک
  2.  رنگ آستری روغنی
  3. رنگ آستری اکریلیک
وظیفه رنگ آستری چیست؟

وظیفه عمده رنگ آستر چسبندگی بیشتر رنگ اصلی به سطح زیرین است و بدین ترتیب رنگ آستری می تواند باعث شود تا سایه های رو هم افتادگی رنگ اصلی مشخص نشود .

در اینجا به بررسی سه نوع رنگ آستری ساختمانی شامل:

  1. رنگ آستری پلاستیک
  2. رنگ آستری روغنی
  3. رنگ آستری اکریلیک
 رنگ آستری پلاستیک

بیشترین کاربرد رنگ های پلاستیک معمولا برای رنگ آمیزی سقف ساختمان است؛ چنین رنگ هایی لکه پذیر بوده و به سادگی نمی شود لکه های روی آن را پاک کرد؛ پس توصیه می کنیم از این رنگ تنها برای سقف ها استفاده کنید که نیازی به تمیز کردن ندارند.

اما چرا برای رنگ پلاستیک به رنگ آستری نیاز داریم؟

پاسخ آن است که با وجود این که این نوع از رنگ ها از خیلی وقت پیش کاربرد داشته اند ؛ ولی روی سطح خوب پخش نمی شوند چون غلظت بالایی دارند و رد قلمو باقی می ماند. پس رنگ آستر پلاستیکی و یا بتونه رنگ پلاستیک نقش مهمی در کیفیت نهایی رنگ شده با رنگ پلاستیک دارد.

برای زیرسازی رنگ پلاستیک درست کردن بتونه پلاستیک مرحله مهمی است. این بتونه درست کردنی متفاوت از بتونه روغی می باشد و مثل درست کردن گچ است. اگر زیر کار شما گچ می باشد ابتدا باید یک دست رنگ بعنوان آستر بزنید تا قابل بتونه کاری بشود ولی اگر زیرکار رنگ شده باشد میتوانید بتونه کاری بکنید.

رنگ آستری روغنی

ضد آب بودن و قابلیت شستشوی رنگ روغنی از عوامل مهم در کاربرد زیاد رنگ روغنی است. علت این مسأله بساختار شیمیایی رنگ روغنی می باشد. رنگ روغنی پایه ی حلال نفتی دارد و بنابراین در آب حل نمی شود. پس خیلی آسان با آب شسته می شود. و برخلاف رنگ پلاستیکی که دارای پایه ی آبی هستند، رنگ روغنی معمولا مقاومت کمی در برابر آب دارند.

اما زیرسازی رنگ روغنی عامل مهمی در کیفیت نهایی رنگ روغنی دارد.
مراحل اجرای رنگ روغن شامل:

  • بتونه
  • زیرسازی

رنگ آستر، یک یا دو دست رنگ برروی رنگ آستر و رنگ نهایی می شود و بین هر مرحله حداقل 24 ساعت زمان لازم است. پس در بهترین حالت، رنگ آمیزی رنگ روغنی با توجه به خشک شدن رنگ آستری روغنی در کمتر از 3 یا 4 روز پایان نمی یابد.

زیرسازی رنگ روغنی

اما حالت های دیگر سطح زیرین تمهیدات دیگری برای زیرسازی رنگ روغنی می طلبد و نیاز به رنگ آستری روغن پیدا می شود؛ به طور مثال اگر گچ دیوار به سبب رطوبت به حالت ورقه‌ای و یا بادکرده در آمده است ابتدا باید آنها را با کاردک پهن یا برس سیمی، ترمیم کرده و در صورت نیاز با یک لایه گچ، سطح را صاف و هموار نمود.

سپس روی آن را با کاردک کشید تا تکه‌های اضافی ریخته شود. سپس از رنگ آستری روغنی زیر کار استفاده کرده تا گچ دیوار سفت شده و از ترک خوردن جلوگیری کند. همچنین دیوار آماده بتونه و آستر شود. از فواید دیگر رنگ آستری روغنی زیر کار، ایجاد انسجام در لایه‌های رنگ بر دیوار است. بعد از خشک شدن رنگ آستری روغن در این مرحله باید دیوار با بتونه زیرسازی شود؛ که با توجه به نوع کار یک یا دو دست بتونه می‌شود.

مرحله رنگ آمیزی

پس از هموارسازی بتونه و پاک‌سازی آن، وارد مرحله ی رنگ آمیزی می شوند آستر اول رنگ روغن را با قلمو و غلطک اجرا می کنند. که معمولاً پیش از رنگ کاری بر سطوح گوناگون دیوار انجام می شود. همانطور که قبلا گفته شد ؛ برای رنگ آستری روغنی از رنگ آستر ویژه استفاده می شود و یا در برخی موارد خود رنگ اصلی روغنی مورد استفاده قرار می گیرد.که در هر دو صورت به آن آستر می‌گویند. رنگ آستری روغنی سطح بسیار خوبی را برای رنگ آمیزی نهایی بوجود می‌آورد و کوتاهی در استفاده از رنگ آستری روغنی برنگ روغنی نهایی چسبندگی مناسبی نخواهد داشت و شاید نیاز به رنگ زدن مجدد ایجاد شود.

بعد از خشک شدن رنگ نوبت به لکه گیری یا بتونه ی نوبت دوم می شود،که در این مرحله ایرادات باقی مانده بر روی دیوار اصلاح می شوند.

برای رنگ آمیزی دیواری که قبلاً رنگ شده نیازی به روغن کاری نیست ولی لکه گیری و ترمیم ترک ها، سنباده کاری، آستر اول و دوم حتما قبل از رنگ آمیزی نهایی انجام می شود. خشک شدن هر یک از مراحل قبلی برای تثبیت رنگ رویه بسیار ضروری است.

رنگ آستری اکریلیک

یکی از رنگ های آستری مورد استفاده در نقاشی ساختمان آکریلیک می باشد.

این آستری ساخته شده با رزین های آکریلیک است که برای ماندگاری و مهیا کردن سطوح زیری ساختمان از قبیل گچ، سیمان، بتن و غیره قبل از رنگ آمیزی استفاده می گردد.

رنگ اکریلیک آستری شفاف و بی رنگ است و با قدرت نفوذ عالی در داخل مصالح ساختمانی قدرت چسبندگی رنگ و نفوذ رنگ را بر روی سطح زیرین خود کاهش می دهد. سرعت بالای خشک شدن این آستر حداکثر نیم ساعت است و امکان را می دهد که سایر مراحل رنگ آمیزی به سرعت ادامه یابد.

آستری های آلکیدی هایسنس

رنگ های آستری هایسنس از نوع آستری آلکیدی بوده که علاوه بر استفاده عمومی رنگ های آستری روغنی، از آن میتوان در رنگ آمیزی سازه های فلزی نیز استفاده نمود.

در دو سطح کیفی درجه یک و درجه سه در شرکت صنایع عارف شیمی تولید می شود.
رنگ استری هایسنس در تنوع رنگی و با کدهای رال زیر تولید می شوند:
• سبز، کد رال 6003
• آبی، کد رال 5005
• زرد کاترپیلار، کد رال 1003
• طوسی، کد رال 7045
• سفید
• مشکی
آستری های آلکیدی هایسنس را میتوانید از فروشگاه های معتبر رنگ تهیه نموده و یا برای خرید با ما تماس بگیرید.
با مراجعه به صفحه تماس با ما، می توانید از راه های تماس با شرکت صنایع عارف شیمی آگاه شوید.
همکاران ما در بخش فروش و بازرگانی، همواره پاسخگوی شما می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

به اشتراک بگذارید

جدیدترین مطالب