اصطلاحات صنعت رنگ و چسب

مطالب آموزشی

اصطلاحات صنعت رنگ و چسب

 

پیشگفتار

رنگ در جهان امروز نقش بسیار مهمی را در پرورش ذوق و استعداد بشری و نیز ارضای نیازهای زیباشناسی دارد. از طرفی رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط پیرامون ما، در جهت حفاظت اشیاء در مقابل عوامل طبیعی و سببی از قبیل خوردگی و سایر برهم کنش­های شیمیایی، خراش، سایش و … نقش بسیار مهمی ایفا می­کند ولی با این حال حتی در مواردی که جنبه حفاظتی جسم مورد نظر، بسیار حیاتی است، به ندرت دیده می­شود که جسم را فقط با رنگ­های حفاظتی بپوشانند و از رنگ رویه تزیینی استفاده نشود.

قدمت صنعت رنگ

صنعت رنگ­سازی قدمت طولانی دارد. اوایل رنگ را با استفاده از آسیاب­های دستی و سنگی به جهت نرم کردن رنگدانه­ ها و نیز با استفاده از روغن­ های گیاهی تولید می­کردند اما امروزه با پیشرفت علم و صنعت، رنگ توانسته در زمینه­ های مختلف نقوذی پر قدرت و تمام و کمال داشته و جایگاه اساسی و بدون انکار برای خود باز کند بطوریکه به جرات می­توان گفت یکی از ارکان مهم در تولیدات هر صنعت که به مصارف عمومی و یا تخصصی می­رسند، استفاده از رنگ (چه از بعد زیباشناسی و چه از بعد حفاظتی) است.

دلیل شفافیت برخی رنگ ها

بعضی از رنگ­ها به علت داشتن مقدار زیادی پیگمان، مات بوده که بیشتر به منظور حفاظت از سطوح در لایه­ های زیرین استفاده می­شوند مانند انواع آسترها و برخی دیگر شفاف و نیمه شفاف می­باشند که بسته به اجزای سازنده رنگ می­توان در هر دو منظور حفاظتی و زیبایی استفاده شوند.

اجزای تشکیل دهنده رنگ

عموما یک رنگ از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • رزین
  • پیگمان یا پیگمنت
  • اکستندر
  • حلال
  • مواد کمکی
اصلاحات رایج

در جامعه کلمات و عبارات مرسوم در صنعت رنگ را بسیار شنیده­ایم که می­توان به کلمات و عبارات رنگ روغنی، رنگ آلکیدی، رنگ پلاستیک، رنگ نیمه پلاستیک، رنگ آکریلیک، خشک کننده­ ها، رنگ پایه آب، رنگ پایه روغن، امولسیونی، مات، نیمه مات، نیمه براق، براق، قدرت پوشانندگی و … اشاره کرد.

در این مجموعه آموزشی قصد داریم با این تعاریف و اصطلاحات تا حدودی آشنا شویم. لازم به ذکر است بیان هر یک از این موارد به صورت دقیق نیازمند بیان مطالب علمی است تا حق مطلب ادا شود ولی ما قصد داریم با این مطالب بصورت هرچه ساده­ تر و عمومی ­تر آشنا شویم.

پس لطفا با ما همراه باشید و مطالب آینده ما را نیز مطالعه نمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

به اشتراک بگذارید

جدیدترین مطالب

فهرست