اگر فکر می کنید اسلایم سرطان زا و سمی است لطفا دیگر لباس هایتان را نشویید!!!

اگر فکر می کنید اسلایم سرطان زا و سمی است لطفا دیگر لباس هایتان را نشویید

اگر فکر می کنید اسلایم سرطان زا و سمی است لطفا دیگر لباس هایتان را نشویید!!!

مقدمه

چند سالی است که سرو کله یک اسباب بازی جذاب و جدید در کشور پیدا شده است. این اسباب بازی علاوه بر جذابیت فراوان، دارای قیمت بسیار مناسب بوده و تولید آن، ایجاد اشتغال فراوانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم نموده است.

تاریخچه ورود اسلایم در بازار

از دید تاریخی اسلایم اولین بار توسط شرکت ماتل امریکا(Mattle)  ساخته و به بازار عرضه گردید و بازارهای آمریکا و اروپا را، در زمان کوتاهی، درنوردید!

اخیرا اخباری مبنی بر سمی و سرطان­زا بودن آن شنیده می­شود.

 اما آیا اسلایم واقعا سمی و سرطان زا است؟

برای بررسی بیشتر، بهتر است ابندا نگاهی به ترکیبات اسلایم داشته باشیم.

ترکیبات شیمیایی اسلایم چیست؟

ترکیبات اصلی انواع اسلایم عبارتند از:

 • آب بیش از 93 درصد
 • پلی ساکارید گوارگام ویا پلی وینیل الکل
 • بوراکس (سدیم تترا بورات)، گمتر از 0.1 درصد
 • رنگ های خوراکی یا رنگ های مجاز ضد حساسیت
 • مواد معطر
 • افزودنی­های نرم کننده
 • مواد نگهدارنده خوراکی و آرایشی، بهداشتی
قبل از هر چیز ، آیا می دانید از نظر علمی، ملاک سمی و یا پر خطر بودن یک ماده شیمیایی چیست؟

هر ماده شیمیایی دارای یک برگه مشخصات ایمنی یا (SDS(safety data sheet می باشد.

این برگه دارای 16 آیتم است که در آن کلیه خواص فیزیکی، شیمیایی و اطلاعات ایمنی مرتبط با ماده شیمیایی در آن نوشته شده است. آیتم 11 این برگه اطلاعات مرتبط با سم شناسی فراورده میباشد.

هر ماده شیمیایی از چهار منظر دارای حساسیت می باشد:

بلعیدن، تنفس، تماس پوستی و تماس با چشم

معیار اندازه گیری سمی بودن ماده های شیمیایی

معیار اندازه گیری میزان سمی بودن هر ماده شیمیایی با فاکتور LD50 تعیین می گردد. این فاکتور که عبارت است از مقدار معینی از یک ماده در ازای هر کیلوگرم وزن جاندار که اگر روی یک عده از حیوانات آزمایشگاهی مورد مصرف قرار گیرد به‌طور متوسط ۵۰ درصد آنان را از بین می‌برد.

هرچه مقدار ال‌دی ۵۰ بزرگتر باشد میزان سمی بودن ماده کمتر است.

مطابق با طبقه بندی تعیین شده در سم شناسی :

LD50   صفر تا 50 از راه دهان و 0 تا 200 میلی گرم درکیلوگرم از راه پوست بسیار سمی است.

LD50 51  تا 500 از راه دهان و 201 تا 2000 میلی گرم در کیلوگرم از راه پوست خطر متوسط محسوب می شود.

LD50 501 تا 5000 از راه دهان و 2000 تا 20000 میلی گرم در کیلوگرم از راه پوست کم خطر محسوب می شود.

LD50 بیش از 5000 از راه دهان و بیش از 20000 میلی گرم درکیلوگرم از راه پوست بی خطر محسوب می شود.

با مراجعه به برگه اطلاعات ایمنی مواد اولیه اسلایم به نتایج زیر خواهیم رسید:

LD50  برای بوراکس معادل دهانی 5000 و پوستی  10000 میلی گرم در کیلوگرم است.

LD50  برای پلی وینیل الکل  دهانی بیش از 5000 و پوستی 7490 میلی گرم در کیلوگرم می باشد.

LD50    برای گوارگام از راه دهان 6770 میلی گرم در کیلوگرم و برای پوستی اطلاعاتی موجود نیست.

بنابراین بوراکس، پلی وینیل الکل و گوارگام جزو ترکیبات بی­ خطر از راه بلعیدن می­ باشند و از دیدگاه پوستی جز ترکیبات کم خطر هستند.

برگه اطلاعات ایمنی این مواد را می توانید از لینک های زیر دانلود کنید.

برگه اطلاعات ایمنی پلی وینیل الکل

برگه اطلاعات ایمنی گوارگام

برگه اطلاعات ایمنی بوراکس (سدیم تترا بورات)

شاخص های مرگ

بهتر است بدانید که بر طبق شاخص مرگ (Merck Index) مقدارLD50  برای نمک طعام که به صورت روزانه مصرف می کنید از راه دهانی 3000 میلی گرم درکیلوگرم می باشد و به عبارتی میزان سمی بودن نمک طعام از بوراکس بیشتر است.

با این توضیحات بهتر است با کاربرد هر یک از مدار تشکیل دهنده اسلایم بیشتر آشنا شویم.

1) گوارگام:

این ترکیب یک فیبر غذایی گرفته شده از نوعی لوبیای خوشه‌ای (گیاه گوار) در هند است؛ و بیشتر در پاکستان و هندوستان و ایالات متحده آمریکا تولید می‌شود. گوارگام یک افزودنی خوراکی است که مصارف بسیار زیادی در صنعت مواد غذایی، دارویی و آرایشی دارد. بعنوان غلظت دهنده در تولید بستنی، دسرهای سرد، محصولات پخته شده مثل کیک و کلوچه، انواع سس، لبنیات، انواع نوشیدنی، فرآورده ­های کنسرو شده، انواع مربا و ….. استفاده می­ شود.

2) پلی وینیل الکل:

پلی وینیل الکل یکی از پلیمرهای پر کاربرد در صنایع غذایی، پزشکی، بسته بندی، چسب و … می باشد.

لنزهای چشمی، تولید کیسه های پلاستیکی تجزیه پذیر، تولید ماسک های آرایشی صورت، ساخت غضروف های تعویضی و……. از کاربردهای پلی وینیل الکل می باشد.

3) بوراکس:

بوراکس یا سدیم تترا بورات کاربردهای فراوانی در تولید برخی داروها و  مواد آرایشی و بهداشتی از قبیل تولید مایعات و پودرهای لباسشویی، سفید کننده دندان، و نیز کاربرد های صنعتی بخصوص در تولید لعاب و شیشه  دارد و جالب توجه اینکه بعنوان افزودنی با شماره E285 بعنوان قوام دهنده در مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

4)ایزوتیازولین:

از ترکیبات ایزوتیازولین به عنوان نگهدارنده های ضد میکروب در بسیاری از فراورده­های آرایشی و بهداشتی از قبیل کرم­ ها و شامپوها استفاده می­شود.

اما داستان سرطان زا بودن اسلایم از کجا شروع شد؟

با یک نگاه ساده به کاربردهای مواد اولیه اسلایم در سایر محصولات مصرفی روزانه، می توان گفت که اسلایم نمی تواند سمی و خطرناک باشد.

اصل داستان از اظهارات یکی از تولید کنندگان خمیر بازی در یک رپرتاز تلوزیونی آغاز گردید.

این تولید کننده که مشخص نیست از چه تخصصی برخوردار است، با ایجاد هراس در دل مردم به خطراتی نظیر سرطان زا بودن، اسهال و استفراغ و کم هوشی و …. اشاره نمود تا بتواند رقیب جدی خمیر بازی های تولیدی اش را از میدان خارج کند.

مستندات علمی مبنی بر عدم سرطان زا بودن اسلایم

گرچه مستندات علمی، ادعاهای این فرد را تایید نمی کند اما به صورت رسانه ای به آن دامن زده شد و این هراس هنوز وجود دارد و عملاً درصد بالایی از اشتغال و ارزش افزوده مستقیم و غیر مستقیم و نیز یک کالای صادراتی در حال حذف از بازار است.

حداکثر میران بوراکس موجود در یک اسلایم تا سطح کمتر از یک دهم درصد

حداکثر میران بوراکس موجود در یک اسلایم تا سطح کمتر از یک دهم درصد است به عبارتی در یک بسته اسلایم 250 گرمی  حداکثر 2300 میلی گرم بوراکس موجود است که با توجه به اطلاعات سم شناسی یک کودک 20 کیلوگرمی باید حداقل 43 بسته اسلایم 250 گرمی را بخورد تا مسموم شود که عملا چنین اتفاقی هیچگاه رخ نخواهد داد.و یا در یک بسته اسلایم 250 گرمی باید حداقل 200 گرم بوراکس موجود باشد تا از دیدگاه پوستی خطر در حد ضعیف ایجاد کند که این امر نیز از محالات است.

اسلایم، پودر لباسشویی و مایع لباسشویی، ترکیبات یکسانی دارند!

بعلاوه با فرض سرطان زا بودن بوراکس از همین امروز باید مصرف شوینده هایی مانند پرسیل  که تا 5 درصد وزنی بوراکس دارد و بسیاری از شوینده های دیگرو نیز ماسک های آرایشی صورت و بسیاری از کرم ها و سایر لوازم بهداشتی و ارایشی موجود در بازار جمع آوری و معدوم شوند و تولید آنها ممنوع گردد.

امکان تقلب برخی تولید کنندگان سود جو

وصد البته فرض بر تولید محصول استاندارد توسط متخصصین این امر می باشد و بدیهی است مانند سایر فراورده هایی مانند انواع غذا و شوینده و لوازم بهداشتی و اسباب بازی و ….که امکان تقلب در آن وجود دارد، برخی تولید کنندگان سود جو نیز با استفاده از رنگ های غیر مجاز و یا سایر مواد خطر افرین در اسلایم اقدام به تولید محصول غیر استاندارد می نمایند.

نتیجه گیری

درهر صورت لازم است که توسط متخصصین امر، ذبا دلایل علمی این اسباب بازی ارزیابی شود تا خیال تولید کنندگان و نیز مصرف کنندگان آسوده شود.

از دید تخصصی و سم شناسی چنانچه اسلایم با مواد اولیه مرغوب و بهداشتی و در شرایط استاندارد تولید شود،  نه تنها یک اسباب بازی بی خطر است، بلکه اصلا سمی و سرطان زا نیست.

روابط عمومی شرکت صنایع عارف شیمی

 

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • احمدیان
  دی 30, 1399 9:10 ب.ظ

  ممنونیم از مقاله تون خیلی عالی بود!

  پاسخ
 • خیلی وقته با اسلایم بازی کردیم خانوادگی هیچ اتفاقی نیافتده برامون ولی وقتی گفان سمیه تعجب کردم تا امروز که فهمیدم مدیر عامل شرکت اریا این حرفو زده و فهمیدم داستان خراب کردن رقیبه بچه من نصف ظرف ژل رو خورد ولی هیچ اتفاقی نیافتاد حتی اسهال نشد خخخخ

  پاسخ
 • خیلی وقته با اسلایم بازی کردیم خانوادگی هیچ اتفاقی نیافتده برامون ولی وقتی گفان سمیه تعجب کردم تا امروز که فهمیدم مدیر عامل شرکت اریا این حرفو زده و فهمیدم داستان خراب کردن رقیبه بچه من نصف ظرف ژل رو خورد ولی هیچ اتفاقی نیافتاد حتی اسهال نشد خخخخ

  پاسخ
 • داخل خبر صدا و سیما بیان شده کارشناسان گفته اند، ابهام اینجاست که کدام کارشناس، کدام مرکز این موضوع را تایید یا بررسی کرده است.

  پاسخ
 • سلام
  از اطلاعاتی که در مورد بوراکس دادید تشکر، اما سؤال اینه که چه اصراریه که وقتی علم داریم به اینکه بوراکس یک ماده ی سمی است، حتماً از آن در ساخت بوراکس استفاده کنید؟ حتما یک ماده کاملاً طبیعی وجود داره که بی ضرر حتی مفید باشه مثل موم زنبور عسل فقط به عنوان مثال برای مفید بودن، البته اگر کارخونه دار محترم از سود سرشار کمی کوتاه بیاد. به نظر من این منصفانه نیست که کارخانه اولویت اول وآخرش را حداکثر سود و حداقل هزینه قرار بده. در اینصورت مسؤلیت پذیری در قبال کیفیت معنی ندارد. تازه به ترفندهای علمی سعی میکنند کار خود را توجیه کنند.

  پاسخ
  • دوست عزیز،
   از اینکه وب سایت ما برای شما به قدری جالب توجه بوده که نظر خود را برای ما ارسال نموده اید خرسند و بسیار سپاسگزاریم.
   در فرآیند تولید هر ماده ای در هر صنعتی، پارامترها و نکات مختلفی مورد قضاوت، تحلیل و بررسی قرار می گیرند که هر کدام دارای اهمیت خاص خود می باشند که از جمله آنها، میزان ریسک انسانی، اجتماعی، و ……، سودآوری، امکان فراهم کردم مواد و ماشین آلات تولید و ….. می باشد. علاوه بر اینها، در تولید هر ماده ای ابتدا ماده به صورت پروتو تایپ و نمونه تولید، آزمایش ها و مطالعات لازم بر روی آن انجام می شود تا داده های مورد نظر استخراج و جهت مطالعه و یا اصلاح محصول به کار برده شود. ضمن رد ادعای مطرح شده در خصوص خطرناک بودن میزان بوراکس استفاده شده در اسلایم، با مدارک و اسناد علمی، لازم به ذکر است که یکی از شرایط استفاده از هر ماده ای در تولید یک محصول، در دسترس بودن آن ماده به صورت انبوه برای تولید انبوه محصول نهایی است. البته ساختار پایدار ماده اولیه استفاده شده در محصول نهایی در طول زمان نیز یکی از شرایط مهم مواد اولیه برای تولید هر محصول است که البته موم زنبور نه تنها به صورت انبوه در دسترس نیست بلکه دارای ساختار پایدار نیست، چرا که در مقابل تغییر حرارات محیط دچار تغییر ماهیت می شود. همچنین از نظر صنعتی، موم زنبور عسل اصولا ساختار مورد نظر در تولید اسلایم را ایجاد نخواهد نمود.
   در انتها باز هم از نظر جالب شما سپاسگزاری کرده و منتظر نظرات خوب شما در وب سایت خود هستیم.
   شرکت صنایع عارف شیمی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

به اشتراک بگذارید

جدیدترین مطالب

نیاز مصرف کنندگان به ساختمان

0
فهرست